Skip to content

245-251 Mountain Avenue

Somerville, NJ 08876

Apartment

Last Sale Price
$3,010,000
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block153
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SB GARDEN APT.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage30,784
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
50%
Improvement Value:$1,224,200
50%
Total Assessment$2,424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,829+2.4%
2024$93,623+3.3%
2023$90,592+2.1%
2022$88,726+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,010,000

From:

To:

Sq Ft30,784DeedBook 6707, Page 3321Recorded3/28/2014