Skip to content

28 Prospect St

Somerville, NJ 08876

Built 1965

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block153
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
45%
Improvement Value:$178,400
55%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+2.4%
2024$12,416+3.3%
2023$12,014+2.1%
2022$11,767+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 7100, Page 1696Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 2347, Page 869

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1960, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1965