Skip to content

234 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1890

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block47
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage1,856
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
43%
Improvement Value:$151,000
57%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404+2.4%
2024$10,165+3.3%
2023$9,836+2.1%
2022$9,633+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 5156, Page 3244

Property Sale

Sale
$105,943
DeedBook 1839, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1890