Skip to content

34 Main Street

South Bound Brook, NJ 08880

Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block53
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,300
29%
Improvement Value:$904,700
71%
Total Assessment$1,275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,731+1.0%
2024$48,272+8.6%
2023$44,459+5.1%
2022$42,292-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1943, Page 1

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 1623, Page 666