Skip to content

118 Prospect Street

South Bound Brook, NJ 08880

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block53
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
45%
Improvement Value:$126,400
55%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+1.0%
2024$8,723+8.6%
2023$8,034+5.1%
2022$7,642-2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974