Skip to content

126 Prospect Street

South Bound Brook, NJ 08880

Apartment

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block53
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description25CB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
22%
Improvement Value:$590,000
78%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,047+1.0%
2024$28,774+8.6%
2023$26,501+5.1%
2022$25,209-2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$770,000

To: 126 Prospect Sbb, Llc

DeedBook 7429, Page 2642Recorded3/9/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel