Skip to content

28 Main Street

South Bound Brook, NJ 08880

Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block53
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySo Bound Brook Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description2SS
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,000
62%
Improvement Value:$171,000
38%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,199+1.0%
2024$17,037+8.6%
2023$15,692+5.1%
2022$14,927-2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5745, Page 58

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2017, Page 851

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1466, Page 80