Skip to content

144 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1956

Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block114
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,317
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$341,100
49%
Improvement Value:$360,400
51%
Total Assessment$701,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+1.5%
2024$11,566+1.2%
2023$11,430+2.0%
2022$11,205+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 1853, Page 813

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1329, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1956