Skip to content

146 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1958

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block114
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,970
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,800
52%
Improvement Value:$310,700
48%
Total Assessment$651,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,028+1.4%
2024$10,872+0.6%
2023$10,806+1.4%
2022$10,661+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To: Fleishman, Brian & Ana M.

Sq Ft1,970DeedBook 5202, Page 3191

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 2268, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1958