Skip to content

5 Old Forge Drive

Warren, NJ 07059

Built 1963

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Mar 29, 1993

Property Information

Block42
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,822
Acreage1.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$513,400
50%
Improvement Value:$508,300
50%
Total Assessment$1,021,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,204+2.4%
2024$16,808+1.6%
2023$16,550+1.0%
2022$16,390+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To: Arrighi, Robert A & Alison T

Sq Ft3,822DeedBook 1901, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1963