Skip to content

12 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1966

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Jul 6, 1998

Property Information

Block42
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,794
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$506,600
68%
Improvement Value:$241,400
32%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,511+2.7%
2024$12,182+2.0%
2023$11,939+1.3%
2022$11,791+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$302,500

To: Alto, Christopher J. & Kimberly A.

Sq Ft1,794DeedBook 2180, Page 395

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1410, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1966