Skip to content

8 Stockade Road

Warren, NJ 07059

Built 1973

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Jan 15, 1998

Property Information

Block46
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,328
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,100
58%
Improvement Value:$347,300
42%
Total Assessment$827,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,853+2.5%
2024$13,512+1.8%
2023$13,278+1.2%
2022$13,124+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$424,000

To: Buban, John S & Julia

Sq Ft2,328DeedBook 2153, Page 36

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1299, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1973