Skip to content

31 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 1990

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block71
Lot85
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage7,245
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,700
22%
Improvement Value:$1,457,500
78%
Total Assessment$1,869,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,842+1.4%
2024$31,399+10.0%
2023$28,553+0.3%
2022$28,467-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

To: Seshadri, Vishwas & Nigam, A

Sq Ft7,945DeedBook 7418, Page 3047Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$159,000

From: DUCHON, FRANK M

To: DUCHON, BONNI S

Sq Ft7,245DeedBook 6755, Page 3376Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 1785, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1990