Skip to content

60 Green Valley Drive

Warren, NJ 07059

Built 1961

Last Sale Date
Jan 13, 2013

Property Information

Block77
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,794
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,700
58%
Improvement Value:$297,400
42%
Total Assessment$709,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,813+2.0%
2024$10,597+0.8%
2023$10,515+2.8%
2022$10,232+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961