Skip to content

58 Green Valley Drive

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block77
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,804
Acreage1.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,100
57%
Improvement Value:$319,100
43%
Total Assessment$741,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,785+4.8%
2024$11,248+7.9%
2023$10,426+2.8%
2022$10,143+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To: Oliveira, Fabio E & Vieira, Susana

Sq Ft1,804DeedBook 7360, Page 1261Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1751, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1960