Skip to content

54 Green Valley Drive

Warren, NJ 07059

Built 1961

Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block77
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class19
Description1S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,399
Acreage1.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,500
43%
Improvement Value:$467,800
57%
Total Assessment$817,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,752+4.3%
2024$13,186+0.6%
2023$13,106+1.8%
2022$12,877+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$775,000

To: Manata, Antonio & Manata, Isabel

Sq Ft2,399DeedBook 7473, Page 3277Recorded10/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961