Skip to content

62 Green Valley Drive

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Date
May 29, 2007

Property Information

Block77
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class19
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,495
Acreage1.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,300
43%
Improvement Value:$539,400
57%
Total Assessment$952,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,450+1.8%
2024$15,171+0.6%
2023$15,086+1.6%
2022$14,848+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1790, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1960