Skip to content

42 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 2016

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block87
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,724
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,100
35%
Improvement Value:$630,200
65%
Total Assessment$969,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,639+1.7%
2024$16,355+0.9%
2023$16,216+1.3%
2022$16,011+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$285,000

To: Hutnick,John & Merainer,Noreen P.

Sq Ft2,724DeedBook 6285, Page 1864

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6002, Page 590

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1765, Page 707