Skip to content

16 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Oct 2, 1996

Property Information

Block137
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,826
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
45%
Improvement Value:$94,800
55%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+3.2%
2024$4,730+6.0%
2023$4,462+3.1%
2022$4,327+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 2176, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1920