Skip to content

6 Orchard St

Branchville, NJ 07826

Built 1939

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jan 28, 2009

Property Information

Block137
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage980
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
59%
Improvement Value:$51,400
41%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,468+3.3%
2024$3,356+6.1%
2023$3,163+3.2%
2022$3,065+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939