Skip to content

14 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block137
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,312
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
60%
Improvement Value:$60,400
40%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,535+3.1%
2024$4,400+5.7%
2023$4,163+2.9%
2022$4,044+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,312DeedBook 3523, Page 187Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2996, Page 293

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2390, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1925