Skip to content

18 Fox Hill Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1948

Last Sale Date
May 12, 2003

Property Information

Block25
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,990
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,700
39%
Improvement Value:$122,400
61%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+3.2%
2024$5,581+5.9%
2023$5,267+3.1%
2022$5,110+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2730, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1948