Skip to content

93 Broad St

Branchville, NJ 07826

Built 1952

Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block25
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,229
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
32%
Improvement Value:$138,400
68%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+3.1%
2024$5,908+5.7%
2023$5,591+2.9%
2022$5,431+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952