Skip to content

10 Hillside Terr

Branchville, NJ 07826

Built 2018

Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block25
Lot36
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage2,636
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
24%
Improvement Value:$288,300
76%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310+3.1%
2024$10,972+5.7%
2023$10,382+2.9%
2022$10,086+14394.9%
Property History

Property Sale

Sale
$432,500
Sq Ft2,636DeedBook 3553, Page 219Recorded3/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3204, Page 66