Skip to content

76 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2006
Farm (Regular)

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 8, 2007

Property Information

Block31
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class17
Description2SF G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,688
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$271,700
74%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,906+3.1%
2024$10,579+5.7%
2023$10,011+2.9%
2022$9,725+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2744, Page 229