Skip to content

64 Haggerty RdBranchville, NJ 07826

Built 1977

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 5, 1993

Property Information

Block37
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
42%
Improvement Value:$140,600
58%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+3.1%
2024$6,999+5.7%
2023$6,623+2.9%
2022$6,434+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1925, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1977