Skip to content

44 Wyker Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1986

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Sep 15, 1998

Property Information

Block905
Lot35
QualifierC2216
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2SF-CONDO
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
44%
Improvement Value:$114,600
56%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,790+0.7%
2024$4,759+1.9%
2023$4,670+3.2%
2022$4,524+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2318, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1986