Skip to content

64 Rt 519

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block3202
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S F R 1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,057
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
27%
Improvement Value:$140,100
73%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+5.6%
2024$6,060+5.5%
2023$5,745+0.4%
2022$5,724+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,057DeedBook 10243, Page 738Recorded4/25/2023

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2531, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1950