Skip to content

8 Shamrock Tr

Newton, NJ 07860

Vacant Land

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block3202
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$571+5.6%
2024$541+5.5%
2023$512+0.4%
2022$511+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3523, Page 425Recorded7/8/2019