Skip to content

9 Plotts Rd

Newton, NJ 07860

Built 1982

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block3202
Lot53
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,145
Acreage4.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
33%
Improvement Value:$208,300
67%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+5.6%
2024$9,815+5.5%
2023$9,306+0.4%
2022$9,272+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,145DeedBook 10334, Page 1326Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2001, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1982