Skip to content

1 Smith Hill Rd

Newton, NJ 07860

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block3202
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF S BARN
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,004
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
34%
Improvement Value:$199,200
66%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+5.6%
2024$9,537+5.5%
2023$9,042+0.4%
2022$9,009+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949