Skip to content

28 Cork Hill Rd

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block35
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM18

Building Details

Building Class17
Description1SS1UG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage824
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+0.8%
2024$6,774+5.3%
2023$6,431+1.4%
2022$6,342+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 2841, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1920