Skip to content

81 Main St

Stanhope, NJ 07874

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block11207
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SCBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
48%
Improvement Value:$57,500
52%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+2.0%
2024$4,872+2.9%
2023$4,735+1.4%
2022$4,668+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft742DeedBook 10434, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900