Skip to content

912 Fairview Lake Ln W

Newton, NJ 07860

Built 1940

Last Sale Date
Jul 10, 2069

Property Information

Block2501
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-Y
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,148
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
45%
Improvement Value:$91,500
55%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+3.3%
2024$5,872+5.5%
2023$5,566+3.7%
2022$5,365+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940