Skip to content

914 Fairview Lake Ln W

Newton, NJ 07860

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block2501
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage721
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
61%
Improvement Value:$44,400
39%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,092+3.3%
2024$3,962+5.5%
2023$3,755+3.7%
2022$3,620+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930