Skip to content

912 Mc Cain Ln

Newton, NJ 07860

Built 1971

Last Sale Date
Jul 18, 2055

Property Information

Block2501
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-L-BG-AG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,925
Acreage1.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
38%
Improvement Value:$163,600
62%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571+3.3%
2024$9,265+5.5%
2023$8,782+3.7%
2022$8,465+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$474,000
Sq Ft1,925DeedBook 10425, Page 1456Recorded12/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1971