Skip to content

1015 Fairview Lake Rd

Newton, NJ 07860

Built 1964

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 8, 1995

Property Information

Block2501
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-AG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,884
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
34%
Improvement Value:$125,300
66%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890+3.3%
2024$6,669+5.5%
2023$6,322+3.7%
2022$6,094+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2102, Page 164

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 899, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1964