Skip to content

46 Hummingbird Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block108
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
53%
Improvement Value:$144,000
47%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+0.4%
2024$6,770-9.3%
2023$7,461+6.6%
2022$7,002+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,880DeedBook 10410, Page 60Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 3415, Page 156Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1978