Skip to content

4 Whipporwill Ct

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block108
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,469
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
59%
Improvement Value:$153,800
41%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260-1.2%
2024$8,360+6.0%
2023$7,886+6.0%
2022$7,440+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 3568, Page 35Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 3458, Page 100Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$1,658

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 3442, Page 348Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 2640, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1978