Skip to content

7 Blue Heron Terr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block108
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
63%
Improvement Value:$124,500
37%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491-0.9%
2024$7,561+4.7%
2023$7,223+6.4%
2022$6,786+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,228DeedBook 10310, Page 485Recorded5/3/2024

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 3062, Page 151

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 2649, Page 308

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2220, Page 303

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1584, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1975