Skip to content

6 Juniper Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block135
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,700
54%
Improvement Value:$169,200
46%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+6.0%
2024$7,800+13.0%
2023$6,905+3.2%
2022$6,689+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,888DeedBook 10411, Page 390Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 2563, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1979