Skip to content

10 Juniper Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block135
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,300
62%
Improvement Value:$121,800
38%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,155+7.7%
2024$6,641+5.5%
2023$6,292+4.1%
2022$6,044+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,528DeedBook 10377, Page 317Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,528DeedBook 3647, Page 347Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$246,500
Sq Ft1,528DeedBook 3592, Page 627Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 3437, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1974