Skip to content

1617 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1976
Farm (Regular)

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block341
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
49%
Improvement Value:$187,400
51%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+7.6%
2024$8,305+11.1%
2023$7,474+1.9%
2022$7,337+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3330, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1976