Skip to content

1627 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1986

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block341
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S VB O 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,801
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
40%
Improvement Value:$278,400
60%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915+6.2%
2024$10,275+3.0%
2023$9,974-12.3%
2022$11,369+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1423, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986