Skip to content

1637 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 2000

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block341
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SFV22BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
51%
Improvement Value:$175,600
49%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,734+8.3%
2024$8,064+12.2%
2023$7,188+1.2%
2022$7,105+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$304,000

From: FARRELL, BRIAN F & MICHELLE

To: LAUREANO, ARLENE O

Sq Ft1,841DeedBook 3565, Page 890Recorded9/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2000