Skip to content

3 Rainbow Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block437
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
54%
Improvement Value:$151,100
46%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321-3.4%
2024$7,579-2.1%
2023$7,741+18.1%
2022$6,557+0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 3570, Page 124Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3301, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 1985, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 1287, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1975