Skip to content

36 Wawayanda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1930

Last Sale Price
$218,900
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block437
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,900
56%
Improvement Value:$124,200
44%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237-3.3%
2024$6,451+2.9%
2023$6,270+27.5%
2022$4,917-5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$218,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3565, Page 530Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$140,750

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3561, Page 846Recorded7/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 2940, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1930