Skip to content

15 Burgher Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1967

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block437
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
54%
Improvement Value:$150,300
46%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,345-3.5%
2024$7,608+9.7%
2023$6,933+13.7%
2022$6,100-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3279, Page 789

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3239, Page 396

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1461, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1967