Skip to content

1 Rainbow Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1987

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Oct 24, 2012

Property Information

Block437
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description1ST FV R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
48%
Improvement Value:$189,700
52%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087-3.5%
2024$8,378+10.1%
2023$7,609+12.6%
2022$6,758-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 3300, Page 432

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 2845, Page 259

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2194, Page 220

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 1529, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1987