Skip to content

22 Chestnut St

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2001

Last Sale Price
$184,808
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block445
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description2SFV22BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
50%
Improvement Value:$172,100
50%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689-3.4%
2024$7,963+7.7%
2023$7,395+10.5%
2022$6,695-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$184,808
Sq Ft1,816DeedBook 10325, Page 1618Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 3394, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 2001